Cin Ali Altı Noktada

Görme engelli çocuklarımıza özgün eğitim araçları geliştirmek amacıyla hazırlanan Cin Ali Altı Nokta adlı proje, “Sivil Toplum Destek Programı-II” kapsamında Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2019-2020 yıllarında başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve SEBEDER’in (Sesli Betimleme Derneği) katkısıyla yürütülen projede,10 kitaplık Cin Ali Hikâye Kitapları serisinin yanı sıra Cin Ali Okuma Fişleri ve Oyun Kartları Braille alfabesiyle; Cin Ali figürleri ise boya kabartma tekniğiyle pleksiglas plakalar üzerine basılmıştır.

Baskısı tamamlanan eğitim araçları, MEB’in koordinasyonunda, eğitim setleri halinde Türkiye genelinde yer alan 17 görme engelli okuluna dağıtılmıştır.

Bu süreçte, engelli hakları savunuculuğu, iletişim becerileri, sosyal etki analizi, iyi yönetişim uygulamaları konularında gerçekleştirilen eğitimlerle Vakıf ve proje ortağı SEBEDER’in kurumsal kapasiteleri güçlendirilmiştir.

Geliştirilen ve üretilen eğitim araçlarının etkisini ölçmek ve rapor haline getirmek amacıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya, İzmir ve Ankara’daki görme engelli okulları ziyaret edilerek, diğer okullara ise anket formları gönderilmiştir. Bu ziyaretlerde proje ekibine, farklı alanlarda başarılar kazanmış altı görme engelli katılımcımız eşlik etmiş, okullarda çocuklarla söyleşiler yapmışlardır.

Çalışmanın son aşamasında projeyi ve görme engellilerin biyografilerini anlatan Proje Notları ve Yaşam Öyküleri aldı Braille basım iki ciltlik kitap hazırlanmış ve okullara dağıtılmıştır. Toplumun her kesiminin yararlanması için bu kitabın ayrıca PDF formatı ve sesli kitap formatı da hazırlanmıştır.

Projenin bütün aşamalarını anlatan 15 dakikalık bir film çekilmiş, ayrıca projenin görünürlüğünü artırmak için, sosyal medyaya yönelik olarak 1 dakikalık bir fragman hazırlanmıştır.

Hazırlanan sosyal etki analizinin sonuçları bir rapor haline getirilmiştir.

Bütün proje çıktıları Vakıf’ın resmi internet sitesi olanwww.cinali.com.tr adresinden ulaşılabilir.  

Proje Sorumlusu

Nevin Kaygusuz Apaydın

Proje Koordinatörü

Bülent Önder

İletişim Uzmanı

Nagihan Konukcu Ergün

Sosyal Etki Analizi Uzmanı

Özlem Ersavaş Ataçay

Editör

Muzaffer Evci

Araştırmacı

Doç. Dr. Sevgi Can Yağcı Aksel

Proje Yardımcısı

Zeynep Kahveci

Proje Katılımcıları

Gizem Tanay Aksaç (Avukat)

Emrah Sarı (Radyo Programcısı)

Ayla Cıncık (Öğretmen)

İnci Genç (Konservatuvar Öğrencisi)

Onur Ulualp (Kanun Sanatçısı)

Sadullah Ayyıldız (Veri İşletmeni)

Yapımcı/Yönetmen

Nurten Şalıkara

Seslendirme

Türker Yılmaz

Yapım

AYI Film
CinAli 6 Noktada Sosyal Etki Değerlendirme Raporu (PDF)
CinAli 6 Noktada Yaşam Öyküleri Cilt I (PDF)
CinAli 6 Noktada Yaşam Öyküleri Cilt II (PDF)
CinAli 6 Noktada Yaşam Öyküleri Cilt I (SESLI)
CinAli 6 Noktada Yaşam Öyküleri Cilt II (SESLI)
twitter twitter