Cin Ali Müzesi

 

Cin Ali’nin eğlenceli, neşeli ve bilgi dolu müzesine hoş geldiniz

Cin Ali müzesinde neler var merak ediyor musunuz?

Cin Ali Müzesi'nde bilgi var, eğlence var, oyun var, zamanda yolculuk var, Ankara var... Cin Ali'nin hikayesi ile birlikte sizin hikayeniz var.

Cin Ali Müzesi size Cin Ali ile ilgili hiç bilmediğiniz bir dünyanın kapılarını aralayacak. Cin Ali'nin kitaplara yansıyan ailesinin gerçek hikayesi, Braille Cin Ali, Cin Ali'nin Bahçelievler Postanesinden başlayan yolculuk hikayesi, Rasim Kaygusuz'un “Oyunla Okuma Öğretimi” araçlarıyla oyunlar ve birçok eğlenceli süpriz sizi bekliyor.

Peki Cin Ali'yle tanıştığınız güne geri dönmeye ne dersiniz?

Çocuklarınızla, aileniz ve arkadaşlarınızla siyah önlüğünüzü giyin, beyaz yakanızı ve kırmızı kurdelanızı takın. İlkokul heyecanınızı yeniden yaşayın. Cin Ali’nin fişleri, karatahta ve tabii Cin Ali'nin ilk baskı kitapları da sizi bekliyor.

Cin Ali Müzesi'nde birbirinden eğlenceli on iki sergi alanı var. Herbiri Cin Ali kitapları gibi sade ve yalın, Cin Ali kadar neşeli ve  Rasim Kaygusuz gibi yaratıcı... Cin Ali Ankara'da, yeni evinde dostlarını görmek için sabırsızlanıyor. Kitapların izinde Ankara'ya, Ankara'nın içinde Cin Ali'ye de rastlayacaksınız.

 

 

 

Müze Hakkında

 

Cin Ali hepimizin çocukluk arkadaşı….

Cin Ali yazıldığı 1968 yılında bu yana Türkiye'de okuma-yazma denilince akla ilk gelen karakterdi.

Öğretmen ve velilerin "okutan kitaplar" dediği Cin Ali ile okuma yazma öğrenenler büyüdü. Cin Ali ise okuma yazmayı yeni öğrenen arkadaşlarıyla tanışmak üzere hep aynı yaşta, yedi yaşında,  mutlu bir çocuk olarak kalmaya devam etti.

Cin Ali otuz yedi yaşına geldiğinde okuma-yazma öğretim yöntemimiz değişti. "Cin Ali topu at." fişiyle klasikleşen cümle çözümleme  yöntemi artık kullanılmayacaktı.  Bu değişikliği duyurmak için yapılan haberlerde "Cin Ali tarih oluyor!" cümlesi dikkat çekti. Ancak Cin Ali ile okuma yazma öğrenen ve onu çok seven arkadaşları bu ifadeden pek hoşlanmamış olmalı ki "Cin Ali Bizimdir" diyerek onu sahip çıktılar.

Evet, Cin Ali bizimdi ama Cin Ali gerçekte kimdi?

Cin Ali ile hayatımızın en önemli dönüm noktasında arkadaş olduk. Çocukluk anılarımızın en özel yerinde yer verdik. Ama çok küçüktük ve Cİn Ali'yi kim yazmış, neden yazmış, nasıl yazmış, neler görmüş geçirmiş pek de merak etmedik.

Cin Ali ile ilgili bu haberlerin çıktığı dönemde bizi de bir merak sardı. Hbaerler Cin Ali'yi araştırmamıza, arkasındaki gerçekleri ve çabayı öğrenmemize bir sebep oldu. Araştırıp soruşturdukça, onun büyük ve bilinçli bir çabanın ürünü olduğunu öğrendikçe de Cin Ali'ye olan sevgimiz daha da arttı.

Elbette bu süreci Rasim Öğretmenin kendilerine bir kardeş olarak sevdirdiği Cİn Ali'nin ablaları da izliyordu. Onlar için ailenin bir ferdi olan Cin Ali meğer onunla büyüyen herkesin ailesinin bir parçası olmuş, toplumsal bir değere dönüşmüştü. Hikayeyi merak edenlerin, öğrenince Cin Ali'ye vefa borcunu ödemek isteyenlerin sık sık kapısını çaldığı Suna (Nevin) ve Selma( Nesrin) da bu sorulara cevap verebilecek en doğru yerin bir müze olduğuna karar verdiler.

Yıllarca titizlikle çalıştılar. Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı,  Cin Ali Çocuk ve Eğitim Araştırmaları Kütüphanesi ve Cin Ali Müzesini birbirini tamamlayacak şekilde  birlikte inşa etmeye başladılar. Cin Ali'nin sade, yalın bir o kadar zengin ve eğlenceli dünyasını canlı tutan bu müzeyi kurarak kardeşleri Cin Ali'nin yeni evini ortaya çıkardılar.

Kasım  2019 tarihinde Cin Ali yeni evinde konuklarını karşılamaya başladı.

Cin Ali ile büyüyen üç kuşak eski dostlarını geleceğe taşımaya ve çocuklarını Cin Ali ile tanıştırmaya devam ediyor. Cin Ali hem eski dostlarını hem de yeni arkadaşlarını müzesinde karşılıyor.

Müze Gezileri

Cin Ali Müzesi Okul Gezileri


Cin Ali Müzesi her yaş grubu okul gezileri için hem eğlenceli hem de öğreticidir. Çocuklarımız müze rehberlerimiz eşliğinde Cin Ali dünyasını keşfeder eğlenerek öğrenirler.

Cin Ali Müzesi okul öncesinden başlayarak tüm ilköğretim sınıfları için etkinlikli müze gezileri planladı. Müze gezinizi planlamak ve programlarımıza göz atmak için Cin Ali Müzesi Okul Gezileri bilgi formunu inceleyebilirsiniz.

Okul gezilerinizi planlamak, rezervasyon yaptırmak için

Cin Ali’yi arayabilirsiniz.

T 0.312  426 80 42 / Demet Er

F 0.312  426 83 54

Müze Ziyareti

Cin Ali Müzesini Ziyaret Edebilirsiniz

Pazartesi günleri hariç her gün 10:00 -18:00 saatleri arasında


Cin Ali Müzesi Tatilde

1 Ocak ve dini bayramların birinci günleri Cin Ali tatilde.


Cin Ali Müzesi Ziyaret Ücretleri

Büyükler                                                       : 20 TL

Öğrenciler, Öğretmenler, 65+                   : 12 TL

Küçükler (0-5 YAŞ)                                     : Ücretsiz


On kişi ve üzeri bir grupla müzemizi ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Cin Ali'yi arayarak randevu alabilirsiniz.

T. 0312- 4268042

Otopark


Cin Ali müzesinde otopark mevcut değildir.

Müzeye Nasıl Ulaşırım?

Cin Ali Müzesi Bülten Sokak No: 32 adresinde...

Cin Ali Müzesine yürüyerek gelecekseniz; Tunalı Hilmi Caddesi üzerindeki Gümüşsoy Pasajından sağa dönerek 5 dakika yürümek yeterlidir. Cin Ali'nin 32 numaralı tatlı sarı binasını sağ kolda göreceksiniz.

 Bülten Sokağa ulaşmak için aşağıdaki haritadan rotanızı çizebilirsiniz.

    Google Haritalardan Bize Ulaşabilirsiniz.