Cin Ali Kimdir?

Cin Ali, Rasim Kaygusuz’un çocuklara okumayı kolayca öğretmek ve sevdirmek için hazırladığı hikâye kitaplarının çizgi karakteridir.

“Rasim öğretmen bir gün evde oturma odasında divana uzanmış, elinde saman kâğıttan bir defter ve kalem… Karşısındaki divanda oturup dikiş diken eşi Remziye’ye “Ben bir kitap yazacağım. Çocukların rahatlıkla okumayı sökeceği bir dizi kitap hazırlayacağım.” der. Kitapta sadece yazı değil aynı zamanda çizimler de vardır. Sayfanın üstünde resimler, altında yazılar…”

1968 yılında yayınlanmaya başlayan Cin Ali Hikâye Kitapları, kısa sürede tanınır ve çok sevilir. Kitaplar okumayı, anlamayı ve yazmayı eğlenceli hale getirir. Çocuklar hızla okumaya başlar. Bu yüzden veliler ve öğretmenler Cin Ali Kitaplarına "Okutan Kitaplar" adını verirler.

On kitaptan oluşan Cin Ali Hikâye Kitapları Rasim Kaygusuz'un 17 yıllık birinci sınıf öğretmenliğinden edindiği deneyimi yansıtır. İlk kitap, kısa ve kolay sözcüklerden kurulan tümcelerden oluşmaktadır. Her kitap bir öncekinden zor, bir sonrakinden kolaydır. Siyah-beyaz çizimler çocukların hayal dünyasını serbest bırakır. Sonuncu kitapsa renklenerek kitapların renkli ve büyülü dünyasına hoş geldiniz der.

Cin Aliyle okuyan herkesin en sevdiği bir Cin Ali macerası vardır mutlaka. Kimisi Berber Fil'e hayrandır. Kimi çocuk bahçesine, kimi okul sıralarına, kimi rengârenk kır gezisine... Çocukların nasıl öğreneceğini çok iyi bilen Rasim Kaygusuz, kitapları yazarken çocukların yaşamlarının içinde yer alan bilgi, olay, yer ve zamanı kullanır. Onlar Cin Ali'yle okuyup yazarken hisseder, sever, tanır ve öğrenirler.

Cin Ali düşüncesiyle, karakteriyle ve ruhuyla eğitim tarihimize ve duygularımıza damgasını vurmuştur. Dünün çocuklarının anılarında sıcacık bir yer edinen Cin Ali bugünün çocuklarının da sevgisini kazanacak kadar bizden biridir.