Cin Ali Kimdir?

Çocuklar Cin Ali kimdir sorusuna değişik yanıtlar verirler: Cin Ali bir devdir. Cin Ali bir kitaptır. Cin Ali iyi bir insandır. Cin Ali bir korsandır.Cin Ali bir simitçidir.

Yetişkinlerin yanıtları çocuklarınkinden çok daha karmaşıktır:

Cin Ali ilk kahramanımızdır. “Onunla her şeyi anlatabilir ve onu her karakterin yerine koyardım ben küçükken. Hareket ettirirdim.” 

Cin Ali bir arkadaştır. “Cin Ali çocuklara cesaret veren bir arkadaştı aslında”. 

Cin Ali bir tablodur. Ressam Sabire Susuz Cin Ali’ye olan vefa borcunu Cin Ali’yi bir sanat eserine dönüştürerek öder. 

Cin Ali bizden biridir. Cin Ali düşüncesiyle, karakteriyle ve ruhuyla eğitim tarihimize ve duygularımıza damgasını vurmuştur; bir kitap olmaktan çıkıp kültürel- toplumsal bir değere dönüşmüştür.

Cin Ali, Rasim Kaygusuz’un çocuklara okumayı kolayca öğretmek ve sevdirmek için hazırladığı hikâye kitaplarının çizgi karakteridir.          

 

Cin Ali Hikâye Kitapları

1968 yılında yayınlanmaya başlayan Cin Ali Hikâye Kitapları kısa sürede tanınır ve çok sevilir. Kitaplar okumayı, anlamayı ve yazmayı eğlenceli hale getirir. Çocuklar hızla okumaya başlar. Bu yüzden veliler ve öğretmenler Cin Ali Kitaplarına "Okutan Kitaplar" adını verirler.

10 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı en basit olanıdır; kısa ve kolay sözcüklerden kurulan tümcelerden oluşmaktadır.   Her kitap bir öncekinden zor, bir sonrakinden kolaydır. Serinin ilk kitabı Cin Ali’nin Atı,  çocukların sözcükleri kolay ayırt edebilmesi için büyük puntolarla satır aralığı fazla olarak yazılır. Sözcükler bir iki istisna dışında tek ya da iki hecelidir. Son kitap ise daha küçük puntoludur; daha zor sözcüklerden ve daha uzun tümcelerden oluşmaktadır.

Siyah-beyaz çizimler çocukların hayal dünyasını serbest bırakır. Sonuncu kitapsa renklenerek kitapların renkli ve büyülü dünyasına hoş geldiniz der.