Cin Ali'nin Babası Rasim Kaygusuz Kimdir?

 

“Cin Ali’nin Babası” Öğretmen Rasim Kaygusuz, 1926 yılında Ankara’nın Ayaş ilçesine bağlı Zirkayı (Yenikayı) Köyü’nde doğdu. Babasının desteğiyle Çifteler Köy Enstitüsü'nde okumaya başladı. Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün ilk öğrencilerinden de biriydi. 1944 yılında mezun olup köyünün ilkokulunda öğretmenlik yapmaya başladığında henüz 18 yaşındaydı. Enstitüden marangozluk sanatıyla mezun oldu. Hem çok becerikliydi hem de enstitüde çok şey öğrenmişti. Köyüne ve öğrencilerine köyünün kalkınmasını sağlayacak her şeyi öğretti.

Rasim Kaygusuz, çocukları çok seven, şefkatli bir öğretmendi. Birinci sınıf öğretmenliğinin uzmanlık alanı olması gerektiğine inanıyordu. Oyunun da öğrenme sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyordu. Mesleğini daha iyi yapabilmenin yollarını arar, düşünür ve üretirdi. Kendini alanında daha da geliştirmek için Gazi Eğitim Fakültesi Pedagoji Bölümü’nü dışardan okudu. 1960 yılında mezun oldu. 1960 yılından itibaren dokuz tane oyunla okuma gereci icat etti.Bu başarılı çalışmaların son halkası olan Cin Ali 1968 yılında yazıldı.

Rasim Öğretmen 1972 yılında emekli oldu. Artık bütün zamanını ayıracağı Cin Ali Yayınları'nı Ulus’taki yeni adresine taşıdı. Yayınevi aynı zamanda bir okul gibiydi. Rasim Öğretmen, Türkiye’nin her tarafından gelen öğretmenlere, okuma yazma öğretiminde daha başarılı olmanın yollarını öğretiyordu. Her zaman olduğu gibi ailesi en büyük yardımcısıydı.

3 Aralık 1988’de aramızdan ayrıldığında, geride Cin Ali ile büyümüş milyonlarca çocuk vardı.

Cin Ali'nin Annesi Remziye Kaygusuz Kimdir?

 

"Cin Ali'nin Annesi" Öğretmen Remziye Kaygusuz, 1927 yılında Rize'nin Fındıklı ilçesine bağlı Hara Köyü'nde dünyaya geldi. Köyüne ilk defa okul yapıldığında on yaşındaydı. Öğrenme aşkıyla doluydu. Babası da köyde okuma-yazma öğreten bir eğitmendi. Babasının desteği ile Trabzon Beşikdüzü Köy Enstitüsü'nde eğitimine devam etti. Henüz 13-14 yaşlarındayken tahta valiziyle köyünden çıkarak başladığı eğitim yolculuğu onu Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'ne kadar getirdi. Mezun olacağı yıl enstitülerin kapanması nedeniyle Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'na nakledildi. Diplomasını da buradan aldı.

Müziğe ilgisi çoktu. Enstitüde keman çalmayı öğrenmişti. Hatta ilk kemanını da Beşikdüzü'nde okurken biriktirdiği parayla almıştı. Dikiş, nakış, terzilik, ev idaresi, çocuk bakımı, muhasebe gibi birçok konuya da hâkimdi. 1950 yılında Zirkayı Yetiştirme Yurdu'na atandı. Rasim Öğretmen köyü geliştirmek için çok çabalayan, çalışkan bir öğretmendi. O da hem öğrencilerine hem köy halkına öğretebileceği ne varsa öğretmeye gayret etti. Özellikle de kız çocuklarının okuması ve okutulması için çok çalıştı.  Aynı yöne bakan iki öğretmen 1952 yılında evlendiler.

Remziye Öğretmen 1952 yılında Ankara Körler Okulu'nun ilk öğretmenlerinden biri olarak atandı. Böylece Kaygusuz ailesi için Ankara yılları başlamış oldu. Remziye öğretmen dokuz yıl görev aldığı bu okulda, Mitat Enç’ ten Braille alfabesini ve özel eğitim yöntemlerini öğrendi. O, farklı bir öğretmendi ve öğrencileri yaşamı boyunca onu hiç bırakmadı. Ankara'da çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı ve 1977 yılında mesleğinden emekliye ayrıldı. Cin Ali'nin annesi olarak mesaisi ise hiç bitmedi.

7 Temmuz 2017 'de aramızdan ayrılan Remziye Kaygusuz Genç Cumhuriyet'in yetiştirdiği örnek bir Türk kadınıydı.

Cin Ali'nin Ablaları Nevin ve Nesrin

 

Siz onları Suna ve Selma olarak tanıyorsunuz. Cin Ali 1968 yılında Kaygusuz ailesine katıldığında büyük ablası Selma yani Nesrin 13, küçük ablası Suna yani Nevin 7 yaşındaydı. Bahçelievler’de yaşadıkları ev aynı zamanda bir çalışma ortamı gibiydi. Oyunla okuma gereçlerinin birçok kısmı evde imal ediliyordu. Cin Ali'nin dağıtımı da evden gerçekleştiriliyordu. Onlar da bu büyük imecenin bir parçasıydılar. Hiç büyümeyen kardeşleri Cin Ali de o günlerden bugüne kadar hayatlarının bir parçası oldu.

Mimar, restorasyon uzmanı ve müze eğitimcisi olan ablası Nevin ve çocuk hastalıkları uzmanı olan doktor ablası Nesrin, eşleri, çocukları ve arkadaşlarıyla Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı'nda daha iyi bir gelecek için çalışmaya devam ediyorlar.